Novinky
PILATES PRE TEHOTNÉ začína 22.2.2024 o 15.45

Jedinečné cvičenie pre budúce mamičky! ZÁŽITOK PLNÝ POHYBU A LÁSKY K SEBE, SVOJMU TELU A VÁŠMU BÁBÄTKU. Pilatesove cvičenie zvyšuje kapacitu pľúc, posilňuje svalstvo celého tela, skracuje popôrodnú regeneráciu, znižuje...

viac
KALANETIKA a PILATES pre ženy

Dievčatá ste skvelé, vždy urobíte úžasnú atmosféru a cvičíte s plným nasadením. Aj vďaka vám sú hodiny PILATESU a KALANETIKY také kreatívne! Stále platí PONDELOK a ŠTVRTOK o 17.15. A...

viac
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Pilates

Kto bol JOSEPH PILATES (1880 – 1967)


Je slávny nemecký autor pilatesovej cvičebnej metódy, pôvodne nazývanej kontrológia.

Svoj život venoval štúdiu telesnej výchovy, bol plavcom, lyžiarom, boxerom, gymnastom. Časté choroby v detstve a mnohé telesné obmedzenia jeho študentov ho viedli k vytvoreniu jedinečného tréningového programu. Previazal v ňom duchovnú orientáciu s dychovými cvičeniami z jogy a telesnými cvičeniami z gymnastiky a iných športov. V roku 1926 vyučoval tento program v nemeckej armáde ale po krátkom čase emigroval do USA. Svoju filozofiu predstavil aj v mekke divadla a tanca – v New Yorku, v baletnej škole. To, že sa  o kotrológiu vzbudil celospoločenský záujem, bolo veľmi motivačné. Spolu s manželkou Clárou, zdravotnou sestrou, všetko svoje úsilie venovali neustálemu rozvoju a zdokonaľovaniu cvičebného programu. Dnes má Pilatesova metóda zaslúžené miesto medzi uznávanými cvičebnými programami. Je stále populárna a prístupná viac ako kedykoľvek predtým.


Každý človek má právo na fyzickú dokonalosť.


Ako sa dostať do nálady na cvičenie.

Spočiatku možno budete musieť zmeniť práve postoj k životu. Rozprestrite si podložku, a pomyslite si: Len si na chvíľku ľahnem. Chvíľku sa ponaťahujem. Párkrát sa zhlboka nadýchnem a pozdravím svoje telo. Pustite sa do prvého cvičenia, čo si pamätáte zo školy. Bude Vám po ňom príjemne. Niekoľko dní to ešte zopakujete a zamyslíte sa. Možno by nebolo zlé nájsť si nejaké vhodné prostredie a cvičebné programy s osobami rovnakých záujmov a cieľov ako máte Vy.

Napriek tomu, že Pilatesov program treba cvičiť, je to cvičenie príjemné, osvieži Vás, dodá energiu a dovolí sústrediť sa na svoju duševnú pohodu. Je to forma úniku z vonkajšieho sveta a skvelý oddych od každodenných problémov.

 

 

Pilatesova metóda ako životný štýl.


V civilizovanom svete nie je fyzická kondícia nevyhnutná na prežitie, ale život pácha na našich telách a zdraví škody. Zhrbenie tela a strata rovnováhy sú výsledkom nerovnomerného zaťaženia tela, či sme praváci či ľaváci. Naše návyky nás vedú k tomu, že niektoré svaly stále preťažujeme a iné zas dostatočne nevyužívame. Pilatesova metóda je systém telesných pohybových cvičení, ktoré prepája telo s mysľou, pestuje zdravie a buduje sebavedomie. Je vybudované na šiestich základných princípoch.

 

Centrum

Všetky cvičebné pohyby vychádzajú zo silného a stabilného centra. Za centrum sily považujeme široký pás svalov, ktorý obopína trup. Zhora je ohraničený hrudníkom a siaha až po panvové dno. Každé jedno cvičenie sa sústreďuje na jeho posilnenie.

 

Dýchanie

Plynulosť dýchania je základom. V žiadnom prípade nedýchajte prerušovane a nezadržiavajte dych. Nadýchnite sa, keď sa pripravujete na pohyb a vydýchnite, keď ho vykonávate. Praktizujte hlboké hrudné dýchanie. Vdychujte nosom a všetok vzduch vydýchnite ústami.

 

Koncentrácia

Váš prístup, koncentrácia a výkon by mali byť precízne. Nedovoľte myšlienkam, aby unikali a sústreďte sa na to, čo práve robíte. Koncentrujte sa na zlepšenie výkonu tým, že sa zameriate na každý detail. Pilatesovu metódu začnete zvládať, až keď dokážete počas cvičenia sledovať imaginárny zoznam vašich úkonov.

 

Kontrola

Táto metóda vyžaduje kompletnú kontrolu tela vašou mysľou. Každý pohyb, ktorý vykonáte, by mal byť dôkladne naplánovaný a vypočítaný. Znižuje to riziko poranenia a preťaženia. Snažte sa dostať svaly až na ich hranicu. Hranica tolerancie je individuálna v závislosti od fyzických schopností. Ak chcete v cvičení pokročiť, musíte postupne zvyšovať svoju hranicu sily, hybnosti či výdrže. Počúvajte pokyny lektora.

 

Presnosť

Myslite na to, aby ste cvičenie zvládli čo najdokonalejšie. Presnosť mení výsledky cvičenia z povrchných na intenzívne. Nie štruktúra cvičenia, ale úsilie, ktoré do toho vložíte prináša pre vás benefity.

 

Plynulosť

Pohyb v každodennom živote je plynulý od prírody. Využívajte princíp plynulosti v jednotlivých cvičebných pohyboch ale aj ich vzájomnú nadväznosť a reťazenie. Dynamika udáva cvičeniu rytmus a kvalitu. Predurčuje v ktorej časti cviku máte zrýchliť a v ktorej spomaliť. Cvičenie vášmu telu prinesie rovnováhu, kontrolu aj koordináciu.

 

Z knihy Alycea Ungarová, Pilatesove cvičenia, Ikar 2003.

 

 

 

 

 

 

 

Copyright 2022 - 2024 © FeminaCentrum